Vineri, 22 Aprilie 2016 - 05:16 AM Aleg.RO: Deputata care a interzis fumatul vine cu o noua idee: 200 de euro pentru Prima Baie

7plus

Aurelia Cristea, deputata care a initiat legea interzicerii fumatului in spatii publice inchise, vine cu o noua propunere: programul Prima Baie . Potrivit initiativei, romanii, in special din mediul rural, care nu au grup sanitar in casa, vor primi 200 de euro de la stat pentru a-si amenaja baie in casa.

hazna

Deputatul PSD Aurelia Cristea i-a adresat o interpelare catre prim-ministrul Dacian Ciolos referitoare la initierea unui program national de tip Prima Baie, cu prioritate pentru mediul rural. Obiectivul programului este dotarea minimala cu obiectele sanitare necesare a unui procent semnificativ din cele peste 3,4 milioane de gospodarii care, conform ultimului recensamant, nu beneficiaza de o baie functionala. Aceste gospodarii sunt situate in special in mediul rural si supuse unor riscuri uriase de sanatate cauzate de lipsa unei bai functionale in interiorul locuintei si implicit a igienei corespunzatoare.

Datele stranse de Aurelia Cristea arata ca:

·      in doar 45% din gospodariile din Romania exista apa curenta in locuinta;

·      in 28% din gospodarii exista un grup sanitar in interiorul locuintei.

Beneficiarii principali ai unei astfel de masuri sunt gospodariile unde exista apa curenta si mai trebuie doar convertita o incapere in baie. Este vorba de aproximativ 17% din gospodarii, acest procent insemnand aproximativ 186.000 de romani, la o medie de 2,8 persoane/gospodarie, potrivit estimarilor deputatei.

O estimare a costurilor minime de achizitie pentru obiectele sanitare si de igiena intima necesare echiparii unei bai functionale se situeaza intre 190 si 215 Euro. Ca atare, un program de tipul Prima Baie (similar cu programe de tip Prima Casa, Primul Laptop) prin care sa fie acordata o subventie de 200 Euro pentru astfel de achizitii ar fi o abordare oportuna si cu rezultate concrete. Suma mentionata a luat in considerare bunurile care asigura functionalitatea unei bai.

In conditiile in care Guvernul Romaniei a lansat un intreg set de masuri incluse in Pachetul Integrat pentru Combaterea Saraciei, un astfel de program ar contribui sinergic la cresterea nivelului de trai, gradului de sanatate si indicilor privind igiena in mediul rural.

Programul ar putea fi etapizat pentru o acoperire optima si o incadrare corespunzatoare in constrangerile bugetare, incepand cu anul 2017.

„Mi-am propus sa continui sa aduc in atentia legislativului si Guvernului acele initiative provenite din societatea civila si care sa respecte propriile criterii de “preselectie”: sa adreseze o nevoie reala, sa aiba ca rezultat o imbunatatire clara a stilului de viata si a nivelului de trai, sa fie sustinute de date si argumente concrete si sa beneficieze de o larga sustinere publica. Initiativa pe care doresc sa o supun acum atentiei publice, Prima Baie, indeplineste aceste criterii. Imi doresc sa putem extinde, astfel, modelul de democratie participativa aplicat cu succes in cazul legii de interzicere a fumatului in spatiile publice inchise si catre alte idei si propuneri de proiecte cu impact pozitiv in societatea romaneasca”, a declarat Aurelia Cristea.

(253 )

· Alte tiri din sursa
7 Plus

· Alte tiri de la ---

Azi: Cea mai citit tire din sursa 7 Plus:

Deputata care a interzis fumatul vine cu o noua idee: 200 de euro pentru Prima Baie | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Comentariile aparin autorilor. Nu suntem responsabili pentru coninutul acestora.