Miercuri, 04 Ianuarie 2006 - 07:05 AM Aleg.RO: PD: Reforma administratiei publice si o noua Lege a SRR si SRTV

ziua Liderul grupului PD din Camera Deputatilor, Cristian Radulescu (foto), sustine ca Statutul minoritatilor nationale este o prioritate legislativa a democratilor in urmatoarea sesiune parlamentara, insa subliniaza ca legea trebuie adoptata intr-o forma care sa nu creeze discriminari pozitive . Intr-o declaratie acordata ieri Rompres, Cristian Radulescu a precizat ca Statutul va trebui sa cuprinda prevederi echilibrate, care sa pastreze si sa dezvolte identitatea culturala a minoritatilor. O alta prioritate a deputatilor PD priveste finalizarea legii de functionare a Societatilor de Radio si Televiziune (SRR si SRTV), intr-o forma care sa imbunatateasca gestionarea banului public si a informatiei. Pachetul de legi privind reforma administratiei publice si modificarea legii Curtii Constitutionale, prin introducerea unui regim mai strict privind incompatibilitatile judecatorilor, astfel incat acestia sa nu fie supusi nici unei presiuni politice, sunt alte proiecte importante ale deputatilor democrati, alaturi de proiectele Guvernului, ce vin ca prioritati legislative pentru integrarea in UE. Radulescu si-a exprimat intentia de a se implica in activitatea de intarire a coeziunii grupurilor parlamentare ce sustin Guvernul. "In relatia dintre parlamentarii majoritatii si Guvern nu-si are locul nici un «daca» si nici un «poate». Este nevoie de o loialitate desavarsita", a precizat liderul deputatilor PD. El a adaugat ca sustine initiativa societatii civile privind votul personalizat al parlamentarilor. "Prin acest proiect va deveni public felul in care parlamentarii voteaza legile, astfel incat la finalul unui mandat vom avea un traseu de vot al fiecarui parlamentar", a explicat liderul deputatilor PD.

Ziua

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziua:

PD: Reforma administratiei publice si o noua Lege a SRR si SRTV | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii