Luni, 22 Ianuarie 2007 - 06:23 AM Aleg.RO: Primarul Capitalei deschide tardiv un cont pentru amendarea Apa Nova

Publicat de: Titus Liviu VULPE

Gândul Francezii de la Apa Nova au incasat venituri necuvenite, de ordinul zecilor de milioane de euro, dar se arata suparati pe ziarul Gandul, care arata aceste lucruri . Ei au transmis la sfarsitul saptamanii trecute un drept la replica, referitor la articolul "Francezii de la Apa Nova Bucuresti, amendati cu 3,5 milioane euro", din 18 ianuarie 2007. Andreas Baude, directorul general al Apa Nova, ne scrie: "Apa Nova este o societate romaneasca, cu capital mixt; daca se va pune vreodata problema amendarii, va fi amendata societatea, iar nu cei cativa francezi ce lucreaza in societate." Domnul Baude scrie aceste randuri, desi stie ca un titlu nu putea descrie toata povestea societatii Generale des Eaux, care, dupa ce a castigat licitatia de la Bucuresti, s-a confruntat cu unele probleme financiare si a devenit Vivendi si, ulterior, Veolia. if(typeof(ord)=="undefined")ord=Math.random()*10000000000000000; document.write('); In titlu a fost preferata constructia scurta "francezii de la Apa Nova", fiind vorba despre cei care sunt actionari majoritari. Referitor la faptul ca ar fi amendata societatea, si nu conducerea franceza a acesteia, trebuie sa spunem ca si acest lucru este discutabil. Pentru ca, tot potrivit contractului de concesiune, dar si reglementarilor europene, directorii ar fi trebuit sa aiba un contract de management, care sa prevada si clauze pentru sanctiuni. Adica, daca societatea este sanctionata - si asta se petrece din cauza managementului defectuos -, sa fie stipulat cu cat sunt sanctionati managerii vinovati. Or, municipalitatea nu are stiinta de existenta unui astfel de contract, ceea ce iar este o bila neagra a celor de la Apa Nova, care nu si-au indeplinit obligatiile din contractul de concesiune. Pe de alta parte, eforturile grupului de interese francez de a deveni actionar majoritar au dus la realitatea ca amenda - chiar si aplicata societatii mixte - va fi suportata din profitul majoritarilor francezi.

"Apa Nova nu a primit niciodata vreo penalizare si in consecinta nu am fost in nicio instanta din Romania pe acest subiect", ne mai scrie domnul Baude. Ce a "uitat" domnul Baude sa scrie in aceasta fraza, astfel incat situatia sa fie prezentata complet si corect? Unu: Apa Nova nu a fost in nici o instanta din Romania "pe acest subiect", pentru ca nu a putut fi sanctionata in mod efectiv niciodata, primaria neavand deschis pana acum un cont special de incasari, vina care apartine in mare parte primarului Adriean Videanu. Dar asta nu inseamna ca ARBAC (agentia stabilita prin contract sa monitorizeze serviciile Apa Nova) nu a mai sanctionat Apa Nova in trei randuri pana acum. Doi: Apa Nova are proces la tribunalul UNCITRAL, care intr-adevar nu e instanta din Romania, dar acest proces - pe problema retelelor telescopice - a fost blocat in mod ciudat de acelasi primar Videanu. Tot Videanu ar fi trebuit sa-si apere cetatenii si sa ceara instantelor din Romania sa decida daca retelele telescopice apartin domeniului public (si trebuie administrate pe banii Apa Nova) sau nu. Primaria a oprit acest demers in mod cel putin suspect, dupa ce instantele le-au dat dreptate cetatenilor in sapte cazuri. Iar ultima sanctiune se refera la incasari ale Apa Nova fara a tine seama de contori, adica exact speta facturilor la retelele telescopice.

Cat despre faptul ca "Apa Nova nu este informata privind propunerea de amendare cu 3,5 milioane de euro", aceasta nu dovedeste decat ca ziarul Gandul este bine informat. In aceeasi idee, il informam pe domnul Baude ca, in sfarsit, Apa Nova poate achita amenda, intrucat, vineri, Primaria Capitalei a deschis contul de incasari speciale.

Din pacate, cele patru sanctiuni aplicate pana acum societatii mixte romano-franceze, in valoare totala de 6,6 milioane euro, nu au putut fi incasate la bugetul orasului, pentru ca municipalitatea nu a respectat contractul de concesiune si nu a deschis acest cont in anul 2000. Videanu a deschis acest cont la un an dupa ce a blocat o alta amendare a societatii. DNA - care face in prezent unele cercetari privind afacerea Apa Nova - ar trebui sa investigheze care au fost parghiile care l-au determinat pe Videanu sa impuna Consiliului general portocaliu, in octombrie 2005, o hotarare prin care isi asuma desfasurarea tuturor procedurilor de incasare a amenzilor de la Apa Nova. De atunci, societatea de apa si canal (in care aportul primariei a ramas de numai 16 la suta din capital) a mai primit o amenda, in februarie 2006. Videanu ar trebui sa raspunda de ce a prejudiciat bugetul orasului cu aceasta suma, prin neexecutarea atributiilor pe care singur le-a obtinut de la consilierii municipali. liviu.vulpe@gandul.info

(497 )

Gândul

· Alte știri de la Titus Liviu VULPE