Vineri, 26 Octombrie 2007 - 06:36 AM Aleg.RO: Comisia prezidentiala de cercetare a ministrilor a fost suspendata

ziarulfinanciar   Curtea de Apel Bucuresti a admis ieri cererea Asociatiei Magistratilor din Romania de suspendare a hotararii prin care Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a aprobat Regulamentul de propunere a judecatorilor pentru Comisia speciala de la Cotroceni, care cerceteaza faptele presupus nelegale ale ministrilor . Hotararea poate fi atacata cu recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Presedintele Asociatiei Magistratilor din Romania (AMR), Viorica Costiniu, a motivat ca "este nefiresc ca judecatorii sa fie luati din instanta si dusi in sfera administrativa sub tutela Executivului". Aceasta Comisie a fost instituita in urma cu cateva saptamani prin modificarea legii raspunderii ministeriale de catre Guvern. Comisia este formata din cinci judecatori, propusi recent de CSM. CSM a spus ieri ca a respectat toate procedurile. Avocatul poporului a atacat la Curtea Constitutionala componenta Comisiei, motivand ca judecatorii sunt independenti ca putere in stat.

(575 )

Ziarul Financiar

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul Financiar:

Comisia prezidentiala de cercetare a ministrilor a fost suspendata | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii