Joi, 06 August 2009 - 05:45 AM Aleg.RO: ANI a clasat dosarul lui Silvian Ionescu, seful Garzii Nationale de Mediu

romanialibera Agentia Nationala de Integritate a clasat dosarul constituit in urma plangerii depuse de fostul sef al Garzii Nationale de Mediu, Octavian Popa (PNL), impotriva lui Silvian Ionescu (PDL), actualul ocupant al functiei, referitor la o eventuala incompatibilitate a acestuia .Concret, actualul deputat PNL Octavian Marius Popa, fostul sef al Garzii Nationale de Mediu a sesizat Agentia Nationala de Integritate cu faptul ca OMV Petrom a incheiat, la inceputul acestui an, un contract de consultant pe probleme de mediu cu firma KVB Economic. Potrivit acestui contract de consultanta, KVB Economic va elabora documentatia tehnica de obtinere a avizelor si autorizatiilor de mediu OMV Petrom."La data incheierii acestui contract, din actionariatul firmei KVB Economic faceau parte domnul Comisar General al Garzii Nationale de Mediu, Silvian lonescu, si doamna Presedinte a Comisiei pentru administratie publica, amenajarea teritoriului si echilibru ecologic din Camera Deputatilor, Sulfina Barbu (...). Avand in vedere cele aratate anterior, solicit sa analizati daca exista o incompatibilitate in fond sau forma intre calitatea de Comisar General al Garzii Nationale de Mediu si cea de actionar la o societate comerciala care ofera consultant tocmai in acest domeniu de activitate, care face obiectul controlului efectuat de Garda Nationala de Mediu", se arata in sesizarea facuta de Octavian Popa."In urma compararii datelor inscrise in declaratiile de avere si de interese depuse la datele de 06.02.2009 si 01.04.2009, cu datele, informatiile si actele primite de la institutiile de la care au fost solicitate a rezultat ca aspectele sesizate de catre domnul deputat Popa Octavian Marius nu sunt reale, intrucat nu exista in evidenta OMV Petrom S.A. nici un contract de consultant incheiat pe probleme de mediu intre aceasta societate comerciala si firma KVB Economic S.A. astfel incat starea de incompatibilitate sa poata fi invocata", concluzioneaza inspectorii de integritate prin actul de constatare din dosarul lui Silvian Ionescu.Totodata, Popa i-a adresat o scrisoare deschisa presedintelui Basescu caruia i-a adus la cunostinta acest caz. "Ati declarat de mai multe ori ca va simtiti dator, ca presedinte al Romaniei, sa denuntati proasta functionare a institutiilor statului, chiar daca nu aveti posibilitatea constitutionala de a interveni in mod direct pentru remedierea situatiei", si-a justificat Popa demersul catre seful statului."Chiar daca domnul Silvian Ionescu pretinde ca si-a vandut actiunile detinute la KVB Economic, gestul domniei sale ridica un semn de intrebare privind sprijinirea societatii amintite, deoarece in actionariatul companiei au ramas fostii parteneri ai domniei sale", a sustinut Popa.In martie, ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi, declara ca Silvian Ionescu va trebui sa decida in 24 de ore daca ramane seful Garzii de Mediu sau actionar in cadrul companiei care consiliaza Petrom.

(282 )

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

ANI a clasat dosarul lui Silvian Ionescu, seful Garzii Nationale de Mediu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii