Vineri, 13 Martie 2015 - 05:26 AM Aleg.RO: Tariceanu: Votarea legii ce acorda drepturi celor persecutati in regimul comunist, gest reparatoriu

AMOS News

Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, fostul presedinte al Romaniei Emil Constantinescu si presedintele Asociatiei Fostilor Detinuti Politici, Octav Bjoza, au salutat, joi, votarea in Camera Deputatilor, dupa ce a fost adoptat si de Senat, a proiectului de lege privitor la acordarea unor drepturi persoanelor persecutate, din motive politice, in perioada regimului comunist .

Fostul presedinte Emil Constantinescu a declarat ca remarca unanimitatea pentru adoptarea proiectului de lege si ca este bine ca "societatea se curata" si ca incep sa fie judecati si tortionarii si cei care au furat in perioada tranzitiei postcomuniste. "Ceea ce avem nevoie acum este o revolutie morala. Romania nu poate fi reprezentata numai de catre cei care arata partea intunecata. Este bine ca societatea se curata. Este bine ca incep sa fie judecati si tortionarii si cei care, in perioda tranzitiei postcomuniste, au furat. In acelasi timp, societatea are nevoie de idealuri si de repere", a precizat Constantinescu.

Potrivit acestui proiect de lege, indemnizatia pentru persoanele care au intrat in categoria detinutilor politici, deportati, stramutati va fi una de 400 lei lunar pentru fiecare an de detentie, iar cei care au avut o internare abuziva in spitalele de psihiatrie sau domiciliu obligatoriu vor avea o indemnizatie de 200 lei pe luna. Urmasii celor decedati din categoria disparuti sau exterminati in timpul detentiei vor primi, de asemenea, o indemnizatie de 400 lei pe luna neimpozabili.

"Dincolo de partea materiala a lucrurilor, acest proiect repara intr-un fel o nedreptate care s-a produs in perioada comunista, o crima impotriva poporului roman pentru ca, in acea perioada, cele mai valoroase elite intectuale, politice sau din alte categorii socio-profesionale au fost exterminate. Modul in care regimul comunist s-a impus in Romania, ca si in alte tari, a fost prin exterminarea elitelor. Elitele erau si la sate, taranii chiaburi, asa cum erau numiti sau membri ai clerului", a spus Calin Popescu Tariceanu.

El a aratat ca semnificatia proiectului de lege "este dincolo de cea materiala". "Este o recunoastere a meritelor celor care au avut de suferit si care cu demnitate au rezistat terorii comuniste, opresiunii comuniste si putini dintre ei astazi mai sunt supravietuitori si noi am considerat ca este de datoria noastra sa facem un minim gest reparatoriu. Acest gest nu este unul suficient dupa parerea mea, dar in momentul de fata este ceea ce putem sa facem cel mai mult", a adaugat Popescu Tariceanu.

El a spus ca beneficiarii legii sunt oameni cu "exemplul moral cel mai puternic pe care poate societatea romaneasca sa il dea astazi". "Acesta este comportamentul pe care trebuie sa il apreciem in societate intr-un moment in care valorile morale sunt, probabil, intr-o situatie de perceptie confuza", a mai spus Calin Popescu Tariceanu.

Proiectul de lege, care a fost votat, miercuri, de Camera Deputatilor, for decizional, va intra in vigoare de la 1 iulie 2015.

(285 )

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Tariceanu: Votarea legii ce acorda drepturi celor persecutati in regimul comunist, gest reparatoriu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii