Miercuri, 24 Iunie 2015 - 05:14 AM Aleg.RO: Deputatul Ion Ochi, trimis in judecata de DNA, sub control judiciar, pentru luare de mita si abuz in serviciu

curierulnational Deputatul Ion Ochi, trimis in judecata de DNA, sub control judiciar, pentru luare de mita si abuz in serviciuProcurorii DNA au dispus marti tri­miterea în judecata, sub control judiciar, a deputatului Ion Ochi, pentru luare de mita si abuz în serviciu daca functionarul public a obtinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, în forma continuata, în perioada când era vicepresedinte al Consiliului Judetean Brasov .Potrivit comunicatului DNA, în acelasi dosar sunt trimisi în judecata, tot sub control judiciar, si Costea Viorel, sef al Directiei de Administrare Drumuri din cadrul CJ Brasov, Blaga Nicolae, director al Serviciului de Administrare Drumuri din cadrul CJ Brasov, la data faptelor, Serban Todorica Constantin, primar al localitatii Prejmer si Nica Cristian Dorin, director general SC Conforest SA.Tautu Neculai, diriginte de santier, la data faptei, a fost trimis în judecata, în stare de libertate."În rechizitoriul întocmit, procurorii au retinut urmatoarea stare de fapt:În a doua jumatate a anului 2011, inculpatul Ochi Ion, în calitate de vicepresedinte al Consiliului Judetean Brasov, în întelegere cu inculpatul Nica Cristian Dorin, i-a încredintat acestuia executia unor lucrari de reparatii ale unui drum judetean, respectiv DJ 112D, km 7+218 – 11+300, situat între locali­tatile Prejmer si Lunca Câlnicului.Prin aceasta, s-a urmarit atât obtinerea unor foloase materiale necuvenite, cât si capital electoral pentru alegerile parlamentare care urmau sa se desfasoare în toamna anului 2012 (alegeri în urma carora a si devenit deputat).Aceste lucrari au fost efectuate în proportie de aproximativ 60% în perioada noiembrie-decembrie 2011, fara sa existe vreo cerere din partea CJ Brasov, fara a exista vreun contract, fara specificatii tehnice si fara supraveghere din partea unui diriginte de santier.Lucrarile executate necores­punzator nu au fost finalizate, iar în prezent drumul judetean res­pectiv se afla într-o stare comparabila cu cea anterioara reabilitarii, fiind necesare, potrivit estimarilor, aceleasi reparatii.Pentru a crea o aparenta de legalitate si pentru a putea justifica decontarea si plata lucrarilor, firma inculpatului Nica Cristian Dorin a participat la o procedura formala de achizitie publica, context în care, la instigarea inculpatu­lui Ochi Ion, comisia de evaluare a ofertelor a declarat câstigatoare societatea omului de afaceri cu un punctaj maxim, desi oferta depusa nu a fost în realitate analizata.Mai mult, inculpatul Ochi Ion i-a determinat pe ceilalti participanti care au contestat procedura licitatiei sa-si retraga contestatiile formulate.Comisia de evaluare a ofertelor, din care au facut parte si inculpatii Costea Viorel si Blaga Nicolae, a fost constituita la data de 12 ianuarie 2012, printr-o dispozitie a presedintelui Consiliului Judetean Brasov.În acelasi context, la data de 2 aprilie 2012, inculpatul Ochi Ion, în baza împuternicirii emise de presedintele CJ Brasov, a semnat un contract pentru executarea unor lucrari deja efectuate.În cursul aceleiasi luni, inculpatul Ochi Ion l-a determinat pe dirigintele de santier, inculpatul Tautu Neculai, sa semneze documentatia întocmita de SC Conforest SA, situatii de lucrari si centralizatorul aferent lunii res­pective, în care erau specificate sumele care au stat la baza emiterii facturii în valoare de 2.507.444,30 lei, ce reprezenta peste 56% din valoarea totala a contractului, prezentata si decontata ulterior de CJ Brasov.Pe parcursul anului 2012, în fata refuzului initial de decontare al presedintelui CJ Brasov, dar si pentru a evita plata unor penali­tati de catre firma omului de afaceri, în baza unor adrese trimise de primarul localitatii Prejmer, inculpatul Serban Todorica Constantin, la solicitarea inculpatului Ochi Ion si pe baza unor referate întocmite de inculpatul Costea Viorel, contractul a fost prelungit succesiv prin 4 acte aditionale, ultima data la 28.09.2012, prelungindu-se fara termen.Pâna la acea data, lucrarile res­pective nu au fost finalizate si nici receptionate, suferind deteriorari semnificative din cauza modului necorespunzator de efectuare a acestora.În schimbul atribuirii contractului respectiv, inculpatul Ochi Ion a pretins omului de afaceri ca materialele necesare (agregate minerale) sa fie achizitionate de la firma pe care o administra în fapt, lucru care s-a si întâmplat ulterior.Mai mult, platile catre aceasta firma, totalizând 430.238,83 lei, au fost facute doar dupa ce societatea inculpatului Nica Cristian Dorin a primit banii de la CJ Brasov", se arata în comunicatul DNA.Prejudiciul în acest caz este de 1.129.791,60 lei.Dosarul a fost trimis spre judecare Înaltei Curti de Casatie si Justitie, cu propunere de a se mentine masurile preventive si asiguratorii dispuse în cauza.

(204 )

Curierul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curierul Național:

Deputatul Ion Ochi, trimis in judecata de DNA, sub control judiciar, pentru luare de mita si abuz in serviciu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii