Vineri, 05 Februarie 2016 - 05:34 AM Aleg.RO: Cine saboteaza DNA

romanialibera

Concentrarea dezbaterii publice, aproape exclusiv, pe pastrarea unei justi?ii independente care sa permita DNA cura?area clasei politice de infractori, ne-a facut mai putin atenti la faptul ca majoritatea structurilor care administreaza Romania nu se reformeaza . Tare mi-e teama ca la finalul acestui an – facand radiografia noului Parlament, al noului guvern si al structurilor admninistratiei publice locale – vom constata ca aceste structuri au invins DNA.

Gabriel Oprea a demisionat din guvernul Ponta la presiunea oamenilor care au ie?it in strada considerandu-l unul dintre autorii morali ai tragediei din clubul Colectiv. Il credeam un politician terminat. Iata, ca la numai patru luni distan?a, Oprea semneaza un acord de colaborare cu PSD si astfel va ajunge la toamna in Parlament. Si cu spectrul de a-l vedea din nou ministru intr-un posibil guvern alaturi de Liviu Dragnea ?i Calin Popescu-Tariceanu.

Un gest similar de sfidare la adresa societatii ar putea fi egalat de deschiderea exploatarii de la Ro?ia Montana impotriva careia s-a ie?it, de asemenea, masiv in strada. Neputincio?i, privim la relansarea lui Victor Ponta care vrea sa se valideze ca lider regional prin lansarea unei fundatii cu nume pompos si englezit. A anuntat si el ca va candida si, cel mai probabil, va ajunge in noul Parlament. La liberali, campaniile electorale vor fi coordonate de acela?i neobosit Vasile Blaga, un politician pe stil vechi, deputat inca din 1990 ?i de mai multe ori ministru in guverne care nu au performat. Cel mai probabil noii parlamentari se vor alege masiv din cei de care astazi ne rusinam si care au dus institutia la cele mai mici cote de incredere in randul populatiei.

Miza politica din aceste zile o reprezinta modalitatea in care se va vota la alegerile pentru primariile din ?ara. Actuala formula, intr-un singur tur - acceptata de liberali anul trecut ?i pe care acum, din considerente pur electorale, incearca sa o schimbe – nu va reforma administra?ia locala. Actualii primari vor ca?tiga un nou mandat pentru ca ?i-au consolidat, din timp, un bazin eletoral de 20-25% format din ceta?eni care se mul?umesc sa primeasca ajutoare sociale, excursii gratis la Arsenie Boca, multumiti sa isi dea votul pentru ca in fa?a blocului s-au montat doua tobogane si au rasarit trei panselute. Cu procentele mai sus amintite obtinute in primul tur, vechii primari au asigurat un nou mandat. Vorbim de aceeasi edili care, in 2014, au dat posibilitatea Curtii de Conturi sa constate un prejudiciu de peste 500 de milioane de lei la bugetul primariilor.

Nici in aparatul guvernamental nu s-a petrecut vreo reforma. Dimpotriva. Curtea de Conturi arata ca, la nivelul guvernului, ministerelor si a institutiilor aflate in subordinea acestora, nu s-au respectat normele financiare elementare: se fac plati ilegale, se dau salarii nemeritate, bunuri de sute de milioane de euro nu se regasesc in inventar, credite sunt luate si nefolosite, sute de drumuri au fost pierdute din evidentele ministerelor. Mii de functionari guvernamentali ar trebui luati la intrebari doar pe baza acestui raport public devastator la adresa guvernului Ponta.

Desi DNA obtine condamnari pentru fapte de coruptie, ANAF nu reuseste, nu vrea sau nu poate sa recupereze prejudiciile. Nu peste putin timp, oameni importanti scapati din puscarie isi vor putea folosi, din nou averile, ca arma de presiune politica. Daca toate aceste structuri ale statului de care am aminitit nu se vor reforma, chiar si cu un DNA perfomant, din lupta anticoruptie nu vom ramane decat instantaneele cu politicieni si oameni de afaceri in catuse. Trista consolare.

Reduceri la carti, Descopera noua ta aventura comenteaza sau vezi comentarii /* (c)

(377 )

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Cine saboteaza DNA | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii