Vineri, 22 Iulie 2016 - 05:13 AM Aleg.RO: Alesii vor sa lase redefinirea familiei in Constitutie in grija viitorului Parlament

jurnalulnational

Partidele sunt prudente atunci cand vine vorba de initiativa de revizuire a Constitutiei in vederea redefinirii familiei, avizata de CCR . Mai multi parlamentari contactati de Mediafax au dat de inteles ca, cel mai probabil, discutia va avea loc abia dupa alegerile parlamentare de la sfarsitul anului.

Proiectul privind angajarea rudelor la cabinetele alesilor inainte de august 2013, pe agenda plenului

Deputati si senatori din toate formatiunile parlamentare sunt rezervati si spun ca, in cadrul partidelor, nu a fost discutata aceasta tema lansata in dezbatere, chiar inaintea ultimei sesiuni a actualei legislaturi. Atat PNL, cat si PSD inclina catre amanarea oricarei decizii privind initiativa cetateneasca de revizuire a Constitutiei pana dupa alegerile parlamentare de la sfarstiul acestui an, lasand totul in seama viitorului Legislativ. De altfel, procedura parlamentara este una complicata, fiind nevoie de o majoritatea de doua treimi, dar si de un referendum national de aprobare a unei eventuale legi de revizuire. In plus, o astfel de discutie ar deturna intreaga campanie electorala, iar unii atrag atentia ca altele sunt prioritatile atunci cand vine vorba de revizuirea Legii fundamentale, este concluzia anchetei Mediafax.

Singurul care a facut nota separata si a spus explicit ca este de acord cu redefinirea familiei drept casatorie intre femeie si barbat a fost senatorul Haralambie Vochitoiu, fost UNPR, actual PMP. Senatorul, care spune ca a si semnat initiativa cetateneasca de revizuire a legii fundamentale, a avut o interventie extrem de radicala pe aceasta tema. ”Cred ca in Romania e un lucru bine-venit sa stipulam foarte clar ca casatoria este intre o femeie si un barbat. Cred ca cei care au alte orientari sexuale ar trebui sa fie multumiti ca nu mai sunt prigoniti de societate cum au fost in alte vremuri. Adica sa-i lasam in pace, dar sa ne lase si ei pe noi, cu alte cuvinte”, a declarat senatorul.

Citeste si: Cum se va modifica Constitutia pentru interzicerea casatoriilor gay

Intrebat de ce simte nevoia unei astfel de modificari in contextul in care multe tari europene legalizeaza casatoriile sau parteneriatele civile intre persoane de acelasi sex, senatorul a spus ca ”ar fi timpul sa ne protejam si sa fim mai selectivi putin atunci cand adoptam ceea ce au deja altii”. ”In alte tari si consumul de droguri este legal, asta nu inseamna ca ar trebui sa ne grabim si noi sa introducem aceste lucruri. Cred ca am luat absolut tot ce a fost rau de la acest capitalism. Haideti sa adoptam mai intai nivelul de trai, nivelul de salarizare, nivelul pensiilor si dupa aceea sa legalizam orientarile sexuale”, a mai spus Vochitoiu.

Liberalii, dar si social-democratii, sunt insa mult mai prudenti in privinta redefinirii familiei in Constitutie. ”Am luat act de aceasta solicitare, am luat act si de pozitia Curtii Constitutionale si sigur ca este o tema care va fi discutata in partid. Probabil ca pana la inceperea sesiunii parlamentare se va purta o asemenea discutie in partid si se va lua o decizie din punct de vedere politic”, a declarat liderul deputatilor PNL, Eugen Nicolaescu.

”Nu pot sa ma pronunt nici impotriva nici in favoarea acestei initiative pana cand nu vad care sunt fundamentele: ce a determinat lucrul asta. Nu a fost o discutie la nivelul partidului, dar cu siguranta va fi pentru ca orice initiativa, orice proiect de lege care vine in Parlament noi avem obiceiul sa-l discutam, sa-l corectam acolo unde este nevoie, sa-l facem in asa fel incat sa fie pe masura cerintelor populatiei, a celor care ne-au ales si ne-au trimis in acest for legislativ”, a spus si liderul deputatilor PSD, Florin Paslaru.

Potrivit unor surse din conducerea PNL, liberalii sustin revizuirea Constitutiei in sensul cerut de initiativa cetateneasca, adica de a preciza ca familia se intemeiaza pe casatoria dintre un barbat si o femeie, dar in paralel doresc legalizarea parteneriatului civil. ”Sustinem familia traditionala, formata din barbat si din femeie, curentul in PNL este de a sustine acest amendament. Dar, totodata, luam in calcul sa punem in discutie parteneriatele civile pentru ca fiecarui individ din societate sa i se dea alternative. Exista si jurisprudenta CEDO in acest sens”, au precizat sursele citate pentru MEDIAFAX. Totusi, o decizie finala nu a fost luata deocamdata in partid, situatia urmand a fi examinata intr-o viitoare sedinta a forurilor de conducere.

Cititi AICI integral analiza Mediafax

(173 )

· Alte tiri din sursa
Jurnalul Naional

· Alte tiri de la ---

Azi: Cea mai citit tire din sursa Jurnalul Naional:

Alesii vor sa lase redefinirea familiei in Constitutie in grija viitorului Parlament | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Comentariile aparin autorilor. Nu suntem responsabili pentru coninutul acestora.