Sâmbătă, 22 Octombrie 2005 - 10:24 AM Aleg.RO: Dragnea reclama boicotul presedintilor de consilii judetene ai Aliantei

Publicat de: Cristina Faighel

Averea Presedintele Uniunii Nationale a Consiliilor Judetene din Romania (UNCJR), Liviu Dragnea (foto), i-a acuzat pe liberali ca si-au sunat colegii de Alianta sa nu participe la reuniunea acestei structuri. „Sunt cel putin trei presedinti de Consilii Judetene care au fost sunati de presedintele CJ Calarasi, Raducu Filipescu. Li s-a spus sa nu vina la aceasta intalnire“, a declarat Dragnea.

Presedintii de consilii judetene, membrii PD si PNL, au lipsit, in bloc, de la lucrarile UNCJR care au avut loc ieri la Bistrita. Dragnea a precizat ca, ulterior, Filipescu nu a mai putut fi contactat de colegii sai.

„Nu cred ca mai merita sa-l sun eu sa-mi dea explicatii pe care oricum nu le credeam. A fost sunat de unii colegi, dar nu a raspuns la telefon“, a spus el. Dand o interpretare politica acestei intamplari, Dragnea a atras atentia ca UNCJR „nu este uniunea nici unui partid, ci o structura asociativa, care nu vrea decat sa imbunatateasca actul de administratie“.

De altfel, el l-a avertizat pe Raducu Filipescu ca sanctionarea sa va fi discutata in urmatoarea sedinta a Uniunii. „Daca dumnealui isi permite sa creada ca aceasta structura va fi colorata portocaliu se inseala amarnic. Este un caz fara precedent si vom pune in discutie acest subiect la urmatoare sedinta a UNCJR“, a conchis Dragnea.

Secretarul general al PNL, Dan Motreanu, a negat implicatiile politice ale acestei absente si a precizat ca Filipescu nu a fost prezent din motive obiective.

La randul sau, liderul democrat Emil Boc, prezent si el la Bistrita la lucrarile Asociatiei Municipiilor din Romania, a declarat ca absenta de la reuniunea UNCJR a reprezentantilor PD si PNL nu are conotatii politice.

Emil Boc spune ca absenta PNL-PD de la reuniunea de la Bistrita nu are conotatii politice

„Nu este absolut nimic premeditat. Am aflat si eu, cu surprindere, ca nu sunt prezenti“, a spus Boc subliniind ca nimeni nu le-a interzis alesilor PD si PNL sa participe la lucrarile Uniunii.

„Ceea ce stiu este ca Sorin Frunzaverde a vrut sa vina, dar era bolnav“, a mai spus Boc. Liderul PD a precizat ca ar trebui gasite solutii pentru ca din mandatul urmator presedintii de consilii judetene sa fie alesi prin vot uninominal, si nu de catre consilierii judeteni. „Ar fi un pas spre votul uninominal spre care noi vrem sa ne indreptam“, a declarat Boc.

In ceea ce priveste schimbarea presedintilor de consilii judetene, prevazuta in modificarile ce vor fi aduse Legii 215, Boc a reiterat ideea ca nu este vorba „de o vanatoare de vrajitoare la adresa presedintilor de consilii ai PSD“.

In context, liderul democrat a spus ca partidele din Coalitia Guvernamentala sustin in continuare aplicarea noilor prevederi imediat dupa publicarea in Monitorul Oficial, iar nu din 2008. Seful statului, Traian Basescu, a fost cel care a avansat recent aceasta ipoteza.

La Bistrita au participat la dezbateri doar 23 de presedinti de consilii judetene din tara, care au avut puncte de vedere comune legate de modificarile ce trebuie aduse Legii administratiei publice locale.

Dupa cum era de asteptat, presedintii de Consilii judetene, majoritatea membrii PSD, s-au declarat impotriva schimbarii lor din motive politice. Mai mult, ei au propus ca presedintii sa fie alesi prin vot uninominal, insa pentru acest lucru este nevoie si de modificarea Constitutiei Romaniei.

(712 )

Averea

· Alte știri de la Cristina Faighel

Azi: Cea mai citită știre din sursa Averea:

Dragnea reclama boicotul presedintilor de consilii judetene ai Aliantei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii