Advertising.

$editThis$
O parte din reprezentantii minoritatilor nationale si-au ridicat certificatele de deputat
04-12-2004, Andrei DINU - Amos News
Afisari: $hitCount$

Au primit certificate de deputat: Liana Gh. Dumitrescu - Asociatia Macedonenilor din Romania; Sotiris T. Fotopolos - Uniunea Elena din Romania; Aurel I. Vainer - Federatia Comunitatilor Evreiesti din Romania; Gheorghe E. Firczak - Uniunea Culturala a Rutenilor din Romania; Mihai M. Radan - Uniunea Croatilor din Romania; Iusein N. Ibram - Uniunea Democrata Turca din Romania; Aledin B. Amet - Uniunea Democrata a Tatarilor Turco-Musulmani din Romania; Oana I. Manolescu - Asociatia Liga Albanezilor din Romania; Miron D. Ignat - Comunitatea Rusilor Lipoveni din Romania; Ghervazen I. Longher - Uniunea Polonezilor din Romania "Dom Polski"; Mircea E. Grosaru - Asociatia Italienilor din Romania RO.AS.IT.

De la BEC mai trebuie sa-si ridice certificatele de deputat: Varujan V. Pambuccian - Uniunea Armenilor din Romania; Stefan Tcaciuc - Uniunea Ucrainenilor din Romania; Slavomir T. Gvozdenovici - Uniunea Sarbilor din Romania; Niculae P. Mircovici - Uniunea Bulgara din Banat - Romania; Nicolae G. Paun - Partida Romilor Social Democrata din Romania; Victor-Ovidiu D. Gant - Forumul Democrat al Germanilor din Romania; Miroslav-Adrian F. Merka - Uniunea Democratica a Slovacilor si Cehilor din Romania.

Din cei 18 reprezentanti ai minoritatilor nationale care au castigat mandatul de deputat, noua se regasesc si pe listele vechiului Parlament, in timp ce alti noua reprezentanti se vor afla pentru prima oara in Parlament.

In 13 decembrie a.c., cei 18 viitori deputati vor avea prima reuniune a grupului lor parlamentar, urmand sa decida ce formatiune politica vor sustine in vederea obtinerii majoritatii parlamentare. Ei vor avea dicutii atat cu reprezentantii Uniunii Nationale PSD+PUR cat si cu cei ai Aliantei D.A. PNL-PD.

Andrei DINU
Amos News