Advertising.

$editThis$
Coabitare - "Basescu n-ar fi o solutie buna"
24-11-2004, -- - Jurnalul Național
Afisari: $hitCount$

Candidatul la Presedintie al Uniunii PSD+PUR, Adrian Nastase, considera ca eventuala coabitare la putere cu Traian Basescu nu ar fi o solutie buna in momentul politic actual pentru Romania.

"De-a lungul timpului s-a demonstrat ca orice formula de coabitare ar crea diverse forme de incetinire a ritmului reformelor. Amintiti-va de perioada 1996-2000 cand fostii parteneri de coalitie nu se intelegeau intre ei, iar Romania s-a aflat in inedita situatie de a avea trei prim-ministri intr-o sinugra zi", a spus Nastase, la Iasi, unde s-a desfasurat una dintre etapele unui turneu electoral prin Moldova, care a inclus si Bacaul. Nastase a precizat ca alegerile vor determina configuratia guvernului viitor si ca fiecare dintre partide va trebui sa se adapteze situatiei din acel moment, insa il prefera drept premier pe Mircea Geoana. "HAIDETI, FETELOR!". La Iasi, Nastase si Mircea Geoana, candidatul Uniunii la functia de premier, au vizitat o fabrica de confectii si o companie producatoare de medicamente. "Haideti, fetelor!" si "Uite-l acolo, da noroc cu el!", au fost cuvintele de ordine in sectiile de confectii, filatura si tesatorie de la Iasitex. Nastase le-a vorbit muncitoarelor despre reducerea impozitelor pe salarii si profit, declarandu-se impotriva cotei unice de impozitare. In cursul dupa-amiezii, la Iasi, in fata Palatului Culturii, era programat un miting electoral la care vor concerta trupele Voltaj, Romania si Directia 5. (Silviu Sergiu ) VANA Mircea Geoana le-a spus femeilor ca sunt "vana cea mai puternica a societatii si comunitatii", declarandu-se "sensibil" la faptul ca femeile duc greul familiilor. Intr-una din sectile de la Iasitex muncitoarele l-au interpelat pe candidatul la functia de premier spunandu-i ca ele lucreaza din greu, in timp ce in strainatate munca lor este computerizata. "Asta-i viata grea", a constatat Mircea Geoana la plecare.

Jurnalul Național

Ultimele stiri prezidentiale